Türkiye İstatistik Kurumu’nun Eylül 2026 motorlu kara taşıtları verileri, araç parkındaki büyümenin sürdüğünü ancak yeni araç kayıtlarında belirgin bir yavaşlama yaşandığını ortaya koydu.
Eylül ayında 161 bin 27 taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, bu sayı ağustos ayına göre yüzde 6,3, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 18 azaldı. Eylülde yeni kayıtlarda motosiklet yüzde 45,1 ile ilk sırada, otomobil yüzde 40 ile ikinci sırada yer aldı. 1
Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 35 milyon 65 bini geçti
Eylül sonu itibarıyla Türkiye genelinde trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı 35 milyon 65 bin 235 oldu. Araç parkının yarısından fazlasını otomobiller oluşturdu.
| Araç türü | Türkiye geneli sayı | Toplam içindeki pay |
|---|---|---|
| Otomobil | 18.115.875 | %51,7 |
| Motosiklet | 7.675.435 | %21,9 |
| Kamyonet | 4.994.984 | %14,2 |
| Traktör | 2.338.628 | %6,7 |
| Kamyon | 1.059.072 | %3,0 |
| Minibüs | 544.546 | %1,6 |
| Otobüs | 217.618 | %0,6 |
| Özel amaçlı | 119.077 | %0,3 |
| Toplam | 35.065.235 | %100 |
Türkiye genelindeki araç parkında otomobil açık ara ilk sırada bulunurken, motosiklet sayısının 7,7 milyona yaklaşması dikkat çekiyor. 1
Eylülde 161 bin yeni taşıt trafiğe çıktı
Eylül ayında trafiğe kaydı yapılan 161 bin 27 taşıtın 72 bin 574’ünü motosiklet, 64 bin 361’ini otomobil oluşturdu.
| Araç türü | Eylül 2026 yeni kayıt | Pay |
|---|---|---|
| Motosiklet | 72.574 | %45,1 |
| Otomobil | 64.361 | %40,0 |
| Kamyonet | 16.279 | %10,1 |
| Traktör | 2.799 | %1,7 |
| Kamyon | 2.548 | %1,6 |
| Minibüs | 1.456 | %0,9 |
| Otobüs | 841 | %0,5 |
| Özel amaçlı | 169 | %0,1 |
| Toplam | 161.027 | %100 |
Yeni kayıtlarda düşüş belirginleşti
Eylül ayında toplam yeni kayıt sayısı ağustosa göre yüzde 6,3 geriledi. Geçen yılın eylül ayıyla karşılaştırıldığında ise düşüş yüzde 18’e ulaştı.
| Araç türü | Eylül 2026 | Aylık değişim | Yıllık değişim |
|---|---|---|---|
| Toplam | 161.027 | -%6,3 | -%18,0 |
| Otomobil | 64.361 | -%2,6 | -%19,9 |
| Motosiklet | 72.574 | -%11,1 | -%18,4 |
| Kamyonet | 16.279 | -%1,5 | -%5,3 |
| Kamyon | 2.548 | -%5,1 | -%14,8 |
| Traktör | 2.799 | +%1,1 | -%21,4 |
| Minibüs | 1.456 | +%2,9 | -%38,2 |
| Otobüs | 841 | +%18,8 | +%3,7 |
| Özel amaçlı | 169 | +%72,4 | +%19,0 |
Geçen yılın aynı ayına göre yalnızca özel amaçlı taşıtlar ile otobüslerde artış görülürken, en sert yıllık düşüş yüzde 38,2 ile minibüslerde yaşandı. 1
9 ayda 1,5 milyon yeni taşıt kaydedildi
Ocak-Eylül 2026 döneminde Türkiye’de 1 milyon 503 bin 161 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminin yüzde 14,5 altında kaldı.
Aynı dönemde 49 bin 209 taşıtın trafikten kaydı silindi ve toplam taşıt parkı net olarak 1 milyon 453 bin 952 adet arttı. 1 1
| Araç türü | Ocak-Eylül 2026 yeni kayıt | Yıllık değişim |
|---|---|---|
| Otomobil | 665.220 | -%15,8 |
| Motosiklet | 599.185 | -%15,7 |
| Kamyonet | 164.647 | -%2,3 |
| Kamyon | 28.647 | -%1,2 |
| Traktör | 24.694 | -%37,0 |
| Minibüs | 12.402 | -%14,3 |
| Otobüs | 6.754 | +%11,9 |
| Özel amaçlı | 1.612 | +%13,4 |
| Toplam | 1.503.161 | -%14,5 |
Özellikle traktör kayıtlarındaki yüzde 37’lik gerileme, dokuz aylık tabloda en belirgin düşüş olarak öne çıktı.
En fazla araç İstanbul’da, Konya 6’ncı sırada
81 ilin toplam araç parkı karşılaştırıldığında İstanbul açık ara ilk sıradaki yerini korudu. İstanbul’da 6 milyon 499 bin 506, Ankara’da 3 milyon 152 bin 567, İzmir’de 2 milyon 185 bin 457 taşıt bulunuyor.
Konya ise 1 milyon 36 bin 228 taşıtla Türkiye genelinde 6’ncı sıraya yerleşti.
Trafiğe kayıtlı araç sayısında ilk 10 il
| Sıra | İl | Kayıtlı taşıt |
|---|---|---|
| 1 | İstanbul | 6.499.506 |
| 2 | Ankara | 3.152.567 |
| 3 | İzmir | 2.185.457 |
| 4 | Antalya | 1.751.229 |
| 5 | Bursa | 1.391.832 |
| 6 | Konya | 1.036.228 |
| 7 | Adana | 994.457 |
| 8 | Mersin | 928.245 |
| 9 | Manisa | 877.995 |
| 10 | Muğla | 798.204 |
Konya tek başına Türkiye’deki toplam motorlu kara taşıtlarının yüzde 2,96’sına sahip.
81 ilin ortalama taşıt sayısı yaklaşık 432 bin 904 iken, Konya’daki sayı bu ortalamanın yaklaşık 2,4 katına ulaşıyor.
En az araç hangi illerde?
Listenin diğer ucunda ise Hakkari bulunuyor.
| Sıra | İl | Kayıtlı taşıt |
|---|---|---|
| 81 | Hakkari | 12.439 |
| 80 | Tunceli | 14.902 |
| 79 | Bayburt | 21.996 |
| 78 | Ardahan | 23.016 |
| 77 | Bingöl | 27.295 |
| 76 | Bitlis | 31.886 |
| 75 | Siirt | 32.145 |
| 74 | Gümüşhane | 34.492 |
| 73 | Ağrı | 39.100 |
| 72 | Iğdır | 40.637 |
Böylece araç sayısı en yüksek İstanbul ile en düşük Hakkari arasında 6 milyon 487 bin 67 araçlık fark bulunuyor.
Yeni araç kaydında da İstanbul ilk sırada, Konya 7’nci
Eylül ayında illere göre yeni araç kayıtlarında İstanbul 38 bin 47 araçla birinci oldu.
Konya’da eylül ayında 3 bin 785 yeni taşıt trafiğe kaydedildi. Konya bu rakamla Türkiye’de 7’nci sırada yer aldı ve ülke genelindeki yeni kayıtların yüzde 2,35’ini oluşturdu.
Eylülde en fazla yeni taşıt kaydı yapılan 10 il
| Sıra | İl | Yeni kayıt |
|---|---|---|
| 1 | İstanbul | 38.047 |
| 2 | Ankara | 13.194 |
| 3 | İzmir | 9.938 |
| 4 | Antalya | 7.183 |
| 5 | Bursa | 6.017 |
| 6 | Adana | 4.670 |
| 7 | Konya | 3.785 |
| 8 | Kocaeli | 3.667 |
| 9 | Manisa | 3.610 |
| 10 | Muğla | 3.608 |
En az yeni kayıt yapılan iller
| İl | Eylül yeni kayıt |
|---|---|
| Bayburt | 93 |
| Hakkari | 96 |
| Tunceli | 97 |
| Ardahan | 108 |
| Gümüşhane | 117 |
81 il ortalamasında eylülde il başına yaklaşık 1.988 yeni taşıt düşerken, Konya’nın 3 bin 785 adetlik yeni kaydı ortalamanın yaklaşık 1,9 katı oldu.
Konya’da dikkat çeken tablo: Yeni kayıtların yüzde 63’e yakını motosiklet
Konya’daki yeni kayıtların araç türlerine göre dağılımı, Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrılıyor.
Eylül ayında Konya’da kaydı yapılan 3 bin 785 aracın 2 bin 370’i motosiklet, 1.016’sı otomobil oldu.
| Araç türü | Konya yeni kayıt | Konya payı | Türkiye payı |
|---|---|---|---|
| Motosiklet | 2.370 | %62,6 | %45,1 |
| Otomobil | 1.016 | %26,8 | %40,0 |
| Kamyonet | 240 | %6,3 | %10,1 |
| Traktör | 88 | %2,3 | %1,7 |
| Kamyon | 46 | %1,2 | %1,6 |
| Minibüs | 17 | %0,4 | %0,9 |
| Özel amaçlı | 5 | %0,1 | %0,1 |
| Otobüs | 3 | %0,1 | %0,5 |
| Toplam | 3.785 | %100 | %100 |
Buradaki en dikkat çekici fark motosiklette ortaya çıkıyor. Türkiye genelinde yeni kayıtların yüzde 45,1’i motosikletken, Konya’da bu oran yüzde 62,6’ya çıkıyor.
Başka bir ifadeyle Konya’da eylülde trafiğe katılan her 10 aracın 6’dan fazlası motosiklet oldu.
Otomobilin yeni kayıtlardaki payı ise Türkiye genelinde yüzde 40 iken Konya’da yüzde 26,8’de kaldı.
Konya’nın araç parkında traktör ağırlığı dikkat çekiyor
Konya’da eylül sonu itibarıyla toplam 1 milyon 36 bin 228 motorlu kara taşıtı bulunuyor.
Konya’da araç türlerine göre mevcut taşıt sayısı
| Araç türü | Konya | Konya araç parkındaki pay | Türkiye sırası |
|---|---|---|---|
| Otomobil | 490.007 | %47,3 | 6. |
| Motosiklet | 213.834 | %20,6 | 13. |
| Kamyonet | 157.440 | %15,2 | 6. |
| Traktör | 105.641 | %10,2 | 2. |
| Kamyon | 46.156 | %4,5 | 4. |
| Minibüs | 13.431 | %1,3 | 7. |
| Otobüs | 6.210 | %0,6 | 8. |
| Özel amaçlı | 3.509 | %0,3 | 6. |
| Toplam | 1.036.228 | %100 | 6. |
Konya traktörde Türkiye ikincisi
Konya’nın tarım ve hayvancılık ağırlıklı ekonomik yapısı araç parkına da açık biçimde yansıyor.
Kentte 105 bin 641 traktör bulunurken, Konya bu sayıyla 81 il arasında ikinci sırada yer aldı.
Türkiye’de en fazla traktöre sahip il 113 bin 267 ile Manisa olurken, Konya ikinci sırada yer aldı.
Türkiye genelinde traktörler toplam araç parkının yüzde 6,7’sini oluştururken, Konya’da traktörlerin payı yüzde 10,2 oldu. Böylece traktörün Konya araç parkındaki ağırlığı ülke ortalamasının yaklaşık 3,5 puan üzerinde gerçekleşti.
Kamyon sayısında Konya Türkiye dördüncüsü
Konya’nın bir başka dikkat çekici göstergesi kamyon sayısı oldu.
Kentte 46 bin 156 kamyon bulunuyor. Bu rakam Konya’yı Türkiye genelinde 4’üncü sıraya taşıyor.
Türkiye’de kamyonların toplam araç parkındaki payı yüzde 3 civarında bulunurken, Konya’da bu oran yüzde 4,45’e ulaşıyor.
Konya ile Türkiye araç parkının yapısı
| Araç türü | Türkiye payı | Konya payı | Fark |
|---|---|---|---|
| Otomobil | %51,7 | %47,3 | -4,4 puan |
| Motosiklet | %21,9 | %20,6 | -1,3 puan |
| Kamyonet | %14,2 | %15,2 | +1,0 puan |
| Traktör | %6,7 | %10,2 | +3,5 puan |
| Kamyon | %3,0 | %4,5 | +1,4 puan |
| Minibüs | %1,6 | %1,3 | -0,3 puan |
| Otobüs | %0,6 | %0,6 | yaklaşık aynı |
| Özel amaçlı | %0,3 | %0,3 | yaklaşık aynı |
Tablo, Konya’da ticari ve tarımsal nitelikli taşıtların Türkiye geneline göre daha yüksek ağırlığa sahip olduğunu gösteriyor.
Araç satış ve devir piyasasında da Konya ilk 6’da
Eylül ayında Türkiye genelinde 957 bin 197 aracın devri yapıldı. Devir işlemlerinin 644 bin 51’ini otomobiller oluşturdu. Türkiye genelinde devredilen araçların yüzde 67,3’ü otomobil, yüzde 13,8’i kamyonet, yüzde 11,3’ü motosiklet oldu. 1
Konya’da ise eylül ayında toplam 26 bin 207 taşıt el değiştirdi.
Bu rakamla Konya, taşıt devrinde Türkiye genelinde 6’ncı sırada yer aldı.
Eylül ayında en fazla araç devri yapılan iller
| Sıra | İl | Devir sayısı |
|---|---|---|
| 1 | İstanbul | 217.982 |
| 2 | Ankara | 109.537 |
| 3 | İzmir | 56.678 |
| 4 | Antalya | 43.488 |
| 5 | Bursa | 39.729 |
| 6 | Konya | 26.207 |
| 7 | Adana | 25.585 |
| 8 | Mersin | 23.507 |
| 9 | Gaziantep | 23.314 |
| 10 | Kocaeli | 19.968 |
Konya, tek başına Türkiye’deki tüm araç devirlerinin yaklaşık yüzde 2,74’ünü oluşturdu.
81 il ortalaması 11 bin 817 devir iken Konya’daki 26 bin 207 adetlik işlem, ortalamanın 2,2 katının üzerinde gerçekleşti.
Konya’da hangi araçlar el değiştirdi?
| Araç türü | Eylül ayında Konya’da devir | Türkiye sırası |
|---|---|---|
| Otomobil | 17.422 | 6. |
| Kamyonet | 4.022 | 7. |
| Motosiklet | 2.026 | 15. |
| Traktör | 1.266 | 2. |
| Kamyon | 888 | 5. |
| Minibüs | 390 | 9. |
| Otobüs | 124 | 6. |
| Özel amaçlı | 69 | 6. |
| Toplam | 26.207 | 6. |
Konya’nın ikinci el piyasasında da traktör dikkat çekiyor. 1.266 traktör devriyle Konya, eylül ayında Türkiye’nin en yüksek ikinci traktör devir sayısına sahip ili oldu.
Türkiye’de ikinci el hareketlendi ancak geçen yılın gerisinde
Türkiye genelinde eylülde araç devirleri ağustosa göre yüzde 4,4 arttı. Buna rağmen toplam devir sayısı geçen yılın aynı ayının yaklaşık yüzde 6,2 altında kaldı.
| Gösterge | Eylül 2026 | Ağustosa göre | Geçen yılın eylülüne göre |
|---|---|---|---|
| Toplam devir | 957.197 | +%4,4 | -%6,2 |
| Otomobil | 644.051 | +%5,8 | -%5,4 |
| Kamyonet | 132.065 | +%4,8 | -%9,6 |
| Motosiklet | 107.821 | -%6,2 | -%9,4 |
| Traktör | 29.137 | +%7,1 | +%0,1 |
| Kamyon | 19.328 | +%10,4 | +%5,2 |
| Minibüs | 18.195 | +%10,7 | -%6,7 |
| Otobüs | 4.644 | +%9,2 | -%7,7 |
Ocak-Eylül döneminde toplam 7 milyon 901 bin 449 taşıtın devri yapıldı.
Yeni otomobil tercihlerinde benzinli ve hibrit öne çıktı
Ocak-Eylül döneminde trafiğe kaydı yapılan 665 bin 220 otomobilin yüzde 40,8’i benzinli, yüzde 31,8’i hibrit, yüzde 18,6’sı elektrikli oldu.
| Yakıt türü | Ocak-Eylül yeni otomobil | Pay |
|---|---|---|
| Benzin | 271.569 | %40,8 |
| Hibrit | 211.614 | %31,8 |
| Elektrik | 123.559 | %18,6 |
| Dizel | 49.451 | %7,4 |
| LPG | 9.027 | %1,4 |
Mevcut 18 milyon 115 bin 875 otomobillik parkta ise dizel yüzde 32, benzin yüzde 31, LPG yüzde 29,1, hibrit yüzde 5,1 ve elektrik yüzde 2,7 paya sahip. Bu tablo yeni otomobil tercihlerinin mevcut araç parkından hızla ayrıştığını gösteriyor. 1
Elektrikli otomobil yeni kayıtlarda yüzde 23’ü aştı
Sadece eylül ayına bakıldığında 64 bin 361 yeni otomobilin 14 bin 965’i elektrikli oldu. Elektrikli otomobillerin aylık yeni kayıtlardaki payı böylece yaklaşık yüzde 23,3’e yükseldi.
Eylülde otomobilde Renault ilk sırada, TOGG ikinci
Eylül ayında trafiğe kaydedilen 64 bin 361 otomobilde marka dağılımında Renault ilk sırada yer aldı.
| Marka | Pay |
|---|---|
| Renault | %16,1 |
| TOGG | %9,8 |
| Hyundai | %8,6 |
| Volkswagen | %7,1 |
| Toyota | %6,8 |
| Mercedes-Benz | %5,3 |
| Skoda | %5,0 |
| Kia | %4,5 |
| Peugeot | %3,7 |
| Nissan | %3,3 |
Renault’nun ardından TOGG yüzde 9,8 ile ikinci sırada, Hyundai ise yüzde 8,6 ile üçüncü sırada yer aldı. 1
Gri otomobil tercihi açık ara önde
Ocak-Eylül döneminde trafiğe kaydı yapılan otomobillerin 275 bin 942’si gri renkli oldu.
| Renk | Pay |
|---|---|
| Gri | %41,5 |
| Beyaz | %25,4 |
| Siyah | %12,1 |
| Mavi | %9,9 |
| Yeşil | %5,8 |
| Kırmızı | %3,2 |
| Kahverengi | %1,3 |
| Turuncu | %0,3 |
| Sarı | %0,3 |
| Diğer | %0,1 |
Yeni otomobillerde gri ve beyazın toplam payı yaklaşık üçte ikiye ulaştı. 1
Konya’nın araç tablosu ne söylüyor?
Bütün göstergeler bir arada değerlendirildiğinde Konya, Türkiye’nin en büyük motorlu taşıt pazarlarından biri olarak öne çıkıyor.
| Gösterge | Konya | Türkiye içindeki durumu |
|---|---|---|
| Toplam kayıtlı taşıt | 1.036.228 | 6’ncı |
| Türkiye araç parkındaki pay | %2,96 | — |
| Otomobil | 490.007 | 6’ncı |
| Kamyonet | 157.440 | 6’ncı |
| Traktör | 105.641 | 2’nci |
| Kamyon | 46.156 | 4’üncü |
| Eylül yeni taşıt kaydı | 3.785 | 7’nci |
| Yeni kayıtlarda Türkiye payı | %2,35 | — |
| Eylül taşıt devri | 26.207 | 6’ncı |
| Devirlerde Türkiye payı | %2,74 | — |
| Eylül yeni motosiklet kaydı | 2.370 | 7’nci |
| Eylül traktör devri | 1.266 | 2’nci |
Konya’nın toplam taşıt sayısında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’nın ardından 6’ncı sırada olması, kentin araç parkının büyüklüğünü ortaya koyuyor.
Ancak Konya’yı ülke genelinden ayıran esas nokta araç parkının yapısında görülüyor. Traktör ve kamyonun payı Türkiye ortalamasından belirgin biçimde yüksek. Bu durum tarımsal üretim, lojistik, sanayi ve geniş kırsal coğrafyanın taşıt yapısına yansıması olarak değerlendirilebilir.
Yeni kayıtlarda ise farklı bir tablo var: Türkiye genelinde yeni araçların yüzde 45,1’i motosikletken Konya’da bu oran yüzde 62,6. Böylece eylül ayında Konya’daki yeni araç hareketinin ana belirleyicisi motosiklet oldu.
İkinci el piyasasında Konya’nın 26 bin 207 devirle Türkiye 6’ncısı, toplam araç parkında da 1 milyon 36 bin 228 araçla Türkiye 6’ncısı olması, kentte hem mevcut araç stokunun hem de araç alım-satım hareketliliğinin yüksek olduğunu ortaya koyuyor.




